Priznanja: Srebrni znak za leto 2024
- Srebrni znak za leto 2024
- Srebrni znak za leto 2023
- Srebrni znak za leto 2022
- Srebrni znak za leto 2021
- Srebrni znak za leto 2019
- Srebrni znak za leto 2018
- Srebrni znak za leto 2017
- Srebrni znak za leto 2016
- Srebrni znak za leto 2015
- Srebrni znak za leto 2014
- Srebrni znak za leto 2013
- Srebrni znak za leto 2012
- Srebrni znak za leto 2011
- Srebrni znak za leto 2010
- Srebrni znak za leto 2009
- Srebrni znak za leto 2008
- Srebrni znak za leto 2007
- Srebrni znak za leto 2006
- Srebrni znak za leto 2005
- Zlati znak
- ZLATI ZNAK 2020/2021
- ZLATI ZNAK 2022
- ZLATI ZNAK 2023
- Častni znak
- Častni znak za Slavico Krošelj Naumov
- Pravilnik o priznanjih
Blažena Berus
Blažena Berus se je rodila 5.12.1965 v Novem mestu. Osnovno šolo je obiskovala v Šmihelu, nato jo je pot vodila v Novo mesto na Srednjo zdravstveno šolo. Ker pa si je želela pridobiti še več znanja iz področja zdravstvene nege se je leta 1985 vpisala na Višjo šolo za zdravstvo v Ljubljano. Kot pridni študentki ji je uspelo kmalu diplomirati. Ker je bila željna dodatnih znanj, si je leta 2001 pridobila naziv univerzitetna diplomirana organizatorica, na Fakulteti za organizacijske vede. Njena prva zaposlitev je bila v Splošni bolnišnici Novo mesto. Zaposlena je bila od leta 1987 na ginekološko porodniškem oddelku SB NM.
Leta 1995 je sprejela nov poklicni izziv in se kot učiteljica zdravstvene nege zaposlila na Srednji zdravstveni in kemijski šoli Novem mestu. Leta 1996 je opravila potrebno nadgradnjo znanja pedagoško andragoške izobrazbe na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, čemur je sledil leta 1997 strokovni izpit za strokovne delavce na področju vzgoje in izobraževanja na Ministrstvu za šolstvo, znanost in šport.
V šoli je dosledna, vestna in vedno aktivna z željo po napredovanju stroke zdravstvene nege. Redno sodeluje v različnih projektih in aktivnostih na šoli in izven nje. V času od 1995 do 1999 je aktivno sodelovala v organizacijskem odboru Sekcije medicinskih sester v vzgoji in izobraževanju. Opravljala je naloge blagajničarke in naloge povezane z organizacijo, saj je v tem času veliko dogodkov potekalo na Srednji zdravstveni in kemijski šoli Novo mesto.
Ker je na svojem strokovnem področju zelo delovna, si je leta 2000 pridobila naziv mentor. Blažena zelo rada sprejema nove izzive, ki so velikokrat povezani z bolniki, razvojem zdravstvene nege. Ob 50. obletnici Srednje zdravstvene in kemijske šole Novo mesto je sodelovala pri organizaciji javne prireditve in oblikovala razstavo za javnost na temo 50 let srednje zdravstvene in kemijske šole. Več mandatov je bila vodja strokovnega aktiva medicinskih sester na šoli. Bila je mentorica dijakom na državnem tekmovanju iz strokovnega predmeta zdravstvena nega, kjer so dijaki pridobili zlato, srebrno ali bronasto priznanje. Kar nekajkrat je bila tudi mentorica zaposlenim pripravnikom v aktivu zdravstvene nege. Aktivno je delovala tudi na področju priprave učnih pripomočkov. V okviru Evropskega socialnega sklada je aktivno sodelovala pri pripravi učnega pripomočka za Ergonomijo: Tehnike premikanja bolnika-varovanca. Leta 2006 je predstavila učni pripomoček Ergonomija sodelavcem v okviru projekta partnerskih šol na Ministrstvu za šolstvo in šport. Aktivno je sodelovala tudi na seminarju z naslovom Učne delavnice o ergonomiji, ki smo jih na Srednji zdravstveni in kemijski šoli pripravili v sodelovanju s Sekcijo medicinskih sester v vzgoji in izobraževanju. Z vsem aktivnim delom si je pridobila leta 2006 naziv svetovalka.
Med leti 2008 in 2009 je aktivno sodelovala v enoletnem projektu, preko CPI z naslovom Merjenje kompetenc. Redno sodeluje na informativnih dnevih, dnevih odprtih vrat, tehniških dnevih, pripravlja tematske razstave na šoli in v prostorih SB NM, izvaja delavnice za otroke iz vrtca, osnovnošolce z namenom predstavitve pouka in poklica zdravstvene nege. Pouk zdravstvene nege je večkrat predstavila tudi tujim delegacijam iz republike Hrvaške, preko projekta E-medica, za delegacijo iz Makedonije in Češke. Na šoli sodeluje v komisiji za kakovost (bila je tudi vodja komisije) in si ves čas prizadevala za dobro počutje dijakov in kvaliteto vzgojno izobraževalnega dela.
Kot organizatorica in predavateljica aktivno sodeluje tudi na strokovnih srečanjih, leta 2010 je aktivno predavala na 2. Dnevih Marije Tomšič, leta 2018 in 2019 je sodelovala s samostojnim referatom na Eduvision. Z prispevkom je leta 2017 aktivno sodelovala na kongresu zdravstvene in babiške nege. Leta 2019 je napredovala v naziv svetnica.
Čeprav Blaženi razvoj in kvaliteta svojega lepega poklica zelo veliko pomeni, pa je njeno srce vedno pri njenih domačih, še posebno pri hčerki Mojci in Manci, sinu Mihi, možu Jožetu ter njenimi štirimi vnuki. Da človek prenaša svoje znanje nekomu drugemu mora biti dobro strokovno podkovan in predvsem mora znati se vživeti v bolnika in spoštovati dijaka in njegovo razigrano mladost. Tega se Blažena dobro zaveda, zato je spoštovana tako pri sodelavkah, kot pri dijakih. S svojim zgledom in željo po dobrem naredi, da je poučevanje zdravstvene nege na šoli in izvajanje praktičnega pouka v Splošni bolnišnici Novo mesto, prijazno dijaku in pacientu.
Predlagatelj: Strokovni aktiv zdravstvene nege Srednje zdravstvene in kemijske šole Novo mesto
Andreja Zupančič
Andreja se je 1994 vpisala v 1. Letnik Srednje tehniške in zdravstvene šole Novo mesto, ki jo je 1998 uspešno zaključila. Takoj je pričela z pripravništvom kot volonter v ZD Krško ter aprila 1999 opravila strokovni izpit. Istega leta se je zaposlila v DUO Impoljca. Od 2002 svojo pripadnost izkazuje Domu starejših občanov Krško, kjer je zaradi notranjih sprememb ali organizacije dela bila razporejena prav v vseh nadstropjih v vseh skupinah in tudi v ambulanti.
V želji, da bi svoje znanje nadgradila in razširila, se je leta 2019 vpisala v nadaljnji študij na Fakulteti za zdravstvene vede Novo mesto. Študirala je ob delu in leta 2023 diplomirala ter si pridobila naziv diplomirana medicinska sestra. Danes je vodja tima v GS Deteljica in Sončnica, kjer je zadolžena za organizacijo dela in reorganizacijo zaposlenih v teh dveh skupinah. Od začetka leta dalje uspešno opravlja tudi vse naloge namestnica vodje ZNO.
Tako kot je njeno splošno življenjsko vodilo, tudi na svojem delovnem mestu vse spremembe ali nove zadolžitve jesprejema kot izziv in se hitro prilagaja, navaja in v popolnosti osvoji nova znanja za delo. Vsako delo opravi s polno mero pričakovanega strokovnega znanja, odgovornosti in natančnosti. Veliko ji pomenita red in disciplina, vse naredi, da je delo opravljeno. Njena visoka etična in moralna načela se kažejo v odnosu do stanovalcev, njihovih svojcev in sodelavcev. Z vsemi njimi dela strokovno in profesionalno, komunikacija in odnos pa sta spoštljiva in razumevajoča.
Diplomirana sestra Andreja Zupančič je suverena oseba s polno integriteto, ki se zna se postaviti za velik PRAV, PRAVIČNO IN PRAVILNO, SKRATKA ZA VSE V KAR VERJAME IN KAR ZNA, pa naj gre za njo samo ali za stanovalce in sodelavce. Zna se tudi opravičiti in se vedno trudi tako dolgo, da hoče da so stvari jasne in razjasnjene. Pri svojem delu je zelo prizadevna, skoraj vedno nasmejana kljub vsakodnevnim stresnim situacijam, za katere pravi, da to sploh niso. Svoje delo jemlje kot svoje poslanstvo in kot poslanstvo medicinske sestre v pravem pomenu besede. Vse naloge vestno in odgovorno opravi v dogovorjenem času, velikokrat pa naredi še več kot to od nje zahteva njeno delovno mesto.
Lansko leto je bila zaradi vseh njenih lastnosti diplomirane sestre in človeka izbrana za skrbnico strokovnega izobraževanja: uvajanje sodobne dolgotrajne oskrbe v dom starejših. Celoten celoletni cikel izobraževanja se je dogovarjala s predavatelji glede časa izvedbe, ki je omogočal največje možno število vključenih zaposlenih, za sodelavce je bila navdušujoči člen in vzgled pri uvajanju novega načina dela in s tem sprememb, ki smo jih začeli uvajati. V komunikaciji s svojci pa je začela uporabljati za nas nove oblike pogovorov, ki so se izkazali za zelo dobro sprejete in koristne, saj so se z njimi odstirali marsikateri strahovi in dileme, ki so prej kot neizrečena vprašanja viseli nad zaposlenimi in svojci naših stanovalcev.
V letošnjem letu je uspešno zaključila izobraževanje in pridobila specialna znanja iz paliativne oskrbe za izvajalce zdravstvene nege. Udeležuje se izobraževanj, ki jih organizira Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Novo mesto (DMSBZT NM).
Lepa lastnost naše sodelavke Andreje je, da čuti nenehno potrebo po tem, da svoja znanja širi, vse to pa deli naprej, ker želi in verjame, da je izvaja kakovostne in varne zdravstvena nega v ustanovi v kateri dela, tako kot povsod drugod, potrebno nenehno učenje, predvsem pa sodelovanje vseh vključenih v skrbi za ljudi, ki so nam zaupani. Tako je letos je s sodelavko na strokovnem srečanju »Zdravstvena nega in dejavnost v socialnovarstvenih zavodih« aktivno sodelovala s predavanjem »Kako v DSO Krško z znanjem in veščinami varno usmerjamo stanovalce in njihove bližnje v zadnjem obdobju življenja«.
DSO Krško učna baza za poklice bolničar-negovalec, zdravstveni tehnik in diplomirana medicinska sestra – diplomirani zdravstvenik. Andreja se je vedno odlično izkazala kot mentorica, kar prepoznajo tudi dijaki in študenti. Skupaj s stanovskimi kolegicami se trudi da dijaki in študenti v času praktičnega usposabljanja dijakov in klinične prakse študentov v domu starejših občanov spoznajo gerontološko zdravstveno nego.
Ker se zaveda pomena opolnomočena vseh zaposlenih, novo zaposlene sodelavce uvaja v delo tudi, ki tako, da jim z lastnim zgledom pokaže kako se dela, hkrati pa jih skuša z optimizmom navdušiti za delo v domu starejših, da v bi svojem poslanstvu kot zdravstveni delavci in sodelavci, tako kot ona sama, našli smisel in bili na ta način izpopolnjeni s prepričanjem, da je njihovo delo nujno potrebno za naše stanovalce in tudi za njihove svojce, ki so tako razbremenjeni skrbi za svoje najbližje. S tem vsak dan in na vsakem koraku dokazuje, da ji poklic medicinske sestre veliko pomeni. Domu starejših občanov Krško in svojim sodelavcem v njem izkazuje veliko pripadnost.
Andreji veliko pomeni tudi, da je žena in mama in mama dvema sinovoma. Njena družina ji ves čas stoji ob strani in jo podpira v njenih idejah in delovanju. Mama je z veliko začetnico, ker ima neomejeno količino brezpogojne materinske ljubezni.
Zaradi vsega iskreno povedanega, pa še vedno česa tudi spregledanega, zaposleni v Domu starejših občanov Krško menimo, da je naša sodelavka Andreja Zupančič s svojim delom veliko prispevala h kakovosti dela na področju zdravstvene nege v DSO Krško. Njena strokovnost, vestnost, natančnost in doslednost doprinašata k prepoznavnosti in dobremu imenu zavoda kjer je zaposlena, njen nasmeh in pozitivno razmišljanje ter močna volja, ki ne pozna predaje ob delu, pa ustvarjata dobre medsebojne odnose v delovnem okolju, zato jo predlagamo za priznanje Srebrni znak.
Zaposleni v domu starejših občanov Krško
Danica Milkovič
Danica Milkovič, dipl. m. s je končala srednjo zdravstveno šolo v Novem mestu. Njena poklicna pot se je začela v Zdravstvenemu domu Črnomelj. Pripravništvo je začela v ekonomatu, a si je želela delati v samem procesu zdravstvene nege. V času njene zaposlitve so začeli prihajali računalniki tudi v zdravstvo in s tem tudi spremembe v delu medicinskih sester. Bila je med prvimi, ki je začela vnašati podatke v računalnik.
Ker si je želela spremembe se je prijavila na delo v splošni ambulanti in nujni medicinski pomoči, kjer je delala celih 11 let. Delo na tem področju je bilo lepo, zahtevno, polno izzivov in novih doživetij.
Zaradi problema z varstvom otrok si je poiskala novo delo pri patronažni medicinski sestri s koncesijo. Tudi v tem delu je neizmerno uživala. Ker si je vedno želela svoje znanje izpopolnjevati, se je vpisala na Visoko šolo za zdravstvo v Novem mestu. Po opravljeni diplomi se je ponovno zaposlila v zdravstvenem domu Črnomelj in sicer v pediatričnem dispanzerju. Leta 2016 se je prijavila za glavno medicinsko sestro ZD Črnomelj. To delo, ki je zelo raznoliko in zajema veliko področij dela še danes vestno in odgovorno opravlja.
Sprejema in obravnava zahteve za prvo obravnavo kršitve pacientovih pravic, je odgovorna oseba za kakovost in varovanje podatkov ter za vodenje celotne zdravstvene nege v zavodu.
Leta 2016 sta skupaj s takratno direktorico uvedli ISO standard kakovosti. Vsako leto sodeluje pri notranjih in zunanjih presojah, katere so vedno zaključene s pohvalami.
Izvaja interna izobraževanja za zaposlene s področja ZN. Skrbi, da se zaposleni redno udeležujejo izobraževanja s strani DMSBZT NM. Tudi sama se kot dolgoletna članica aktivno udeležuje izobraževanj, na katerih tudi predava. Vsem novim zaposlenim poleg posredovanja splošnih informacij potrebnih za delo v njihovi ustanovi, predlaga včlanitev v DMSBZT Novo mesto in aktivno delovanje v njem.
Tudi njeno vodenje v času epidemije covida-19 je bilo vestno, skrbno in predano. Že pred pričetkom epidemije sta s takratno direktorico izvedli izobraževanje za zaposlene v primeru izbruha epidemije. Čez noč je bilo potrebno prevzeti zdravstveno varstvo za celotno Belo krajino. Danica je bila vedno na razpolago. Ob vsem tem pa je bila tudi prisiljena svoj kader prerazporejati v druge ustanove.
Danica je ves čas dobro sodelovala s civilno zaščito, občino, gasilci in lokalno skupnostjo, v času epidemije pa se je ta vez le še okrepila.
Vseskozi se zavzema za napredek zdravstvene nege in je pripravljena stopiti tudi korak naprej in tvegati. Zavzemala se je za uvedbo cepilnega centra in v njem zaposleno diplomirano medicinsko sestro, kar druge ustanove v Sloveniji nimajo. Njena vizija je obrodila sadove, saj se je med prebivalstvom Bele Krajine povečala ozaveščenost in posledično precepljenost le- teh.
Oktobra je sodelovala pri predstavitvi cepilnega centra na Strokovnem posvetu izvajalcev cepljenja, ki je potekalo v organizaciji NIJZ-ja, kjer je bil naš cepilni center izpostavljen kot primer dobre prakse.
Zavzema se za zdrave medosebne odnose med zaposlenimi ter svoje poslanstvo opravlja srčno, empatično in predano. V ospredje postavlja enakost in pravičnost ter nas skuša razumeti in vzpodbuja pri doseganju zastavljenih ciljev. Pogosto se znajde v vlogi veznega člena med medicinskimi sestrami, zdravniki, upravo in še kom.
S podelitvijo priznanja bi se ji želeli zahvaliti za vso njeno požrtvovalnost in korektno opravljanje svojega poslanstva. Menimo, da Danica oseba, katera si to priznanje resnično zasluži.
Predlagatelji: sodelavci zdravstvene nege
Martina Golob
MARTINA GOLOB, diplomirana medicinska sestra V UC, je rojena, 9.11.1977, v Novem mestu.
Po končani srednji medicinski šoli se je, 6.1.1997, zaposlila v Splošni bolnišnici Novo mesto. V SB Novo mesto je bila vestna, natančna in delovna medicinska sestra na kardiološkem odseku. Na fakulteti za zdravstvene vede je diplomirala 20.12.2011. Ob delu je opravila še magistrski študij in si 20.2.2018, pridobila naziv magistra vzgoje in managementa v zdravstvu.
Zadnjih devet let se posveča delu v urgentnem centru. Delo v UC opravlja vestno, natančno, zanesljivo, s čutom do pacientov, njihovih svojcev in sodelavcev. Delo v UC poteka neposredno ob življenjsko ogroženih pacientih in je fizično in psihično naporno. V času odsotnost GMS UC, jo uspešno nadomešča.
Martina je pridobila tudi specialna znanja iz »Manchesterskega triažnega sistema«, in si pridobila naziv TMS (triažna medicinska sestra).
V vseh teh letih, je Martina, osvojila mnoga znanja iz različnih področij zdravstvene nege. Ves čas je motivirana za delo in pridobivanje novih znanj in veščin. Aktivno je sodelovala na 6. dnevih Marije Tomšič na temo - Pacientovo soglasje. Pasivno se udeležuje internih izobraževanj, predavanj tudi v okviru DMSBZN Novo mesto, kongresov in simpozijev. Uspešno je opravila izobraževanja iz ATLS in množičnih nesreč.
Je mentorica dijakom, študentom in pripravnikom ter novim sodelavcem. Uspešno in z veliko odgovornosti in čutom za nove sodelavce, jih uvaja v klinično okolje in jim prenaša svoje široko specialno znanje iz številnih področij zdravstvene nege. Že v času mentorstva vzpodbuja k članstvu DMSBZT NM.
Ob tem pa Martino krasijo še poštenje, delavnost, skromnost, potrpežljivost, natančnost, zanesljivost. Krasijo jo tudi visoka etična in moralna načela. Njen način komunikacije je na visokem strokovnem in empatičnem nivoju.
Martina je nepogrešljiv člen tima urgentnega centra z izrednim čutom do sočloveka, sodelavcev.
Martina Golob je medicinska sestra s srcem. Svoj poklic opravlja z veliko predanostjo.
Sodelavci UC, Martino Golob, predlagamo za nagrado društva DMSBZT, srebrni znak .
PREDLAGATELJ: Maja MARTINŠEK in sodelavci URGENTNEGA CENTRA
Mojca Kavšek
Mojca Kavšek je končala srednjo zdravstveno šolo 1985 leta v Novem mestu. Svojo poklicno pot je začela z delom kot študentka v Zdravilišču Dolenjske Toplice in v vrtcu enota Drska. Pri delu z otroci je zelo uživala. V njej pa je še vedno gorela želja po delu medicinske sestre, zato se je odločila, da opravi pripravništvo za poklic medicinske sestre. Pripravništvo je uspešno opravila v Zdravstvenem domu Novo mesto. Po opravljenem pripravništvu se je zaposlila na očesnem oddelku v ambulanti dejavnosti.
V začetku svoje ga dela ji je bila stroka tuja, vendar je kaj hitro ugotovila, da tudi to delo zahteva veliko natančnosti, vestnosti, odgovornosti in znanja. Ker je Mojca perfekcionist in delo sprejela kot izziv. Hitro je osvojila vsa potrebna znanja s področja oftalmološke zdravstvene nege, ki so osnova za nadalnjo obravnavo pri okulistu.
Skozi celo delovno dobo je z velikim zanimanjem sledila spremembam na področju oftalmologije, svoje znanje je črpala tudi od zdravnikov in ga s tem tudi poglabljala. Njeno vedoželjnost in zanimanje je opazil tudi zdravnik in jo povabil k sodelovanju. Skupaj sta pripravila predavanje o kontaktnih lečah in predstavila na srečanju zaposlenih v tovarni zdravil Krka.
Mojca je članica Zbornice-Zveze in DMSNZT Novo mesto od 15.4.1998, od leta 2007 pa je vpisana v register izvajalcev v zdravstveni in babiški negi – zdravstvena nega.
V okviru DMSBZT Novo mesto je oddelek 2007 pripravil izobraževanje očesne zdravstvene nege, kjer je Mojca vodila delavnico dajanje kapljic in mazil v oko. Zanimajo jo tudi ostala področja, zato se udeležuje strokovnih izobraževanj v okviru DMSBZT Novo mesto in Dnevov Marije Tomšič, ki jih v sodelovanju z SB Novo mesto in FZV Novo mesto soorganizira DMSBZT Novo mesto. Svoje znanje in veščine pridobiva tudi na izobraževanjih, ki jih organizira Sekcija MS in ZT v oftalmologiji.
Na oddelku je sodelovala pri pripravi negovalnih standardov v očesni zdravstveni negi. Svoje bogato znanje in izkušnje z veseljem prenaša na dijake, študente in novozaposlene. Sama je izrazila željo po izobraževanju za mentorje in se ga lani udeležila na Šolskem centru Novo mesto, ter si pridobila naziv mentor za dijake, PUD, pripravnike in študente. Strokovnost in profesionalnost sta njena vrlina, zato empatično pristopi k individualni ambulantni obravnavi pacienta. Ima prijazen in strpen odnos do najmlajših in jih tako pripravi, da sodelujejo med pregledom, ki za marsikaterega otroka ni prijeten. Poseben odnos ima tudi do starostnikov, ki so pri oftalmoloških obravnavah pogosto prestrašeni in zbegani, zato potrebujejo predvsem prijazno besedo in topel stisk roke in oboje Mojca ima. Vsak dan pri svojem delu deluje zdravstveno-vzgojno do pacientov in njihovih svojcev in s tem posledično pripomore k hitrejšemu in uspešnemu nadaljnjemu zdravljenju vsakega posameznika.
V prostem času Mojca zelo veliko bere, kar jo sprošča in navdihuje za nabiranje nove energije. Zelo rada ima morje, zato si letni dopust privošči v spremstvu knjig. Veliko gradi na sebi in s pozitivno energijo prispeva k dobrim medsebojnim odnosom v kolektivu.
Predlagatelji MS in ZT oddelka za okulistiko menimo, da si zasluži priznanje srebrni znak.
- Srebrni znak za leto 2024
- Srebrni znak za leto 2023
- Srebrni znak za leto 2022
- Srebrni znak za leto 2021
- Srebrni znak za leto 2019
- Srebrni znak za leto 2018
- Srebrni znak za leto 2017
- Srebrni znak za leto 2016
- Srebrni znak za leto 2015
- Srebrni znak za leto 2014
- Srebrni znak za leto 2013
- Srebrni znak za leto 2012
- Srebrni znak za leto 2011
- Srebrni znak za leto 2010
- Srebrni znak za leto 2009
- Srebrni znak za leto 2008
- Srebrni znak za leto 2007
- Srebrni znak za leto 2006
- Srebrni znak za leto 2005
- Zlati znak
- ZLATI ZNAK 2020/2021
- ZLATI ZNAK 2022
- ZLATI ZNAK 2023
- Častni znak
- Častni znak za Slavico Krošelj Naumov
- Pravilnik o priznanjih