Celostno vodenje pacienta na rehabilitaciji v zdraviliščih Term Krka
V torek 5.novembra 2024 smo se člani DMSBZT Novo mesto zbrali na strokovnem srečanju v Termah Šmarješke Toplice, ki so bili tudi gostitelji izobraževanja pod pokroviteljstvom KRKE d.o.o.
Po pozdravnih nagovorih direktorja Šmerjeških Toplic g. Andreja Božiča in predsednice DMSBZT Novo mesto mag. Jožice Rešetič nas je s prvim sponzorskim predavanjem KRKA d.o.o. seznanila ga. Mojca Ploštajner. Predstavila nam je kako obvladujemo in si lajšamo bolečino.
V strokovnem delu je sledila Predstavitev Zdravstva v Šmarjeških Toplicah, kjer je kolegica Teja Lesjak predstavila vse oblike rehabilitacije s poudarkom na kardiološki rehabilitaciji in postopek napotitve na zdraviliško zdravljenje.
Sledila je Predstavitev zdravstva v termah Dolenjske Toplice, kjer imajo bogato zgodovinsko preteklost, ki je bila slikovito prikazana, s strani predavateljice Gabrijele Jelke Srša. Zdravilišče Dolenjske Toplice je močno povezan z naravnim virom – imajo najvišjo temperaturo termalne vode, zato imajo tudi poudarek na zdraviliškem zdravljenju revmatskih obolenj.
Delovanje Negovalnega oddelka s sprejemom in odpustom z evalvacijo fizioterapevtskih dosežkov pri pacientu in vlogo zdravstvene nege pri obravnavi je nazorno prikazala Sabina Lahne.
Fizioterapija po endoprotezi kolka in kolena se v Termah Šmarješke Toplice izvaja po standardiziranih protokolih rehabilitacije, ki niso poenoteni in delajo po kliničnih izkušnjah z podprtimi dokazi v praksi. Rehabilitacijski programi so zato individualno prilagojeni. Rehabilitacija se prične po 4 do 6 tednu po operaciji. Že pred operativnim posegom ima velik pomen prehrana, ki bistveno izboljša pooperativno stanje, kjer sledijo vaje in razgibavanje, pa tudi na višino sedal in pravilnega sedenja opozorijo. Z nazorno predstavitvijo nas je poučil Roman Šiler.
Dihalne vaje s prikazom na udeležencih srečanja so bile pod vodenjem Saše Cesar nekaj, kar zelo koristi na izobraževanjih. Te vaje izvajajo vsakodnevno pacienti po operativnih posegih na srcu.
Posebnosti rehabilitacije in zdravstvene nege pri pacientih po možganski kapi je dolgotrajen proces in veliko volje samega pacienta, svojcev, znanja negovalnega osebja in fizioterapevtov, da je uspeh. Z nazornim prikazom in videoposnetkom nas je Antonio Stanojkovikj na primeru prepričal, da dobro sodelovanje vseh udeležencev privede do rezultata, kar je za pacienta ključnega pomena, da se rehabilitira in živi čim bolj kakovostno življenje.
Nujna stanja in zapleti pri rehabilitaciji pacientov, ki so poslani na zdraviliško zdravljenje je vse več. Pacienti imajo poleg osnovne bolezni, zaradi katere so napoteni na zdraviliško zdravljenje vse več še spremljajočih bolezni in reševanje oziroma spremembe načrta zdravljenja. Prikaz statističnih podatkov je prikazal Primož Žlak in uspešnosti pristopov zdravstvenega osebja pri urgentnih stanjih.
Osteoporoza in nevarnost zlomov se je pa zelo dotaknila nas pretežno ženskih udeleženk, ki smo visoko tvegana populacija. Preventivna dejavnost je ključnega pomena že pri otrocih s pravilno prehrano dovolj vnosa D-vit., saj do 18. leta kostna masa narašča in se tako naredi zaloga. V odrasli dobi pa so poleg prehrane in vnosa D-vit. še ostala priporočila zdravega življenjskega sloga. Pomanjkanje D-vit., posledice drugih obolenj, jemanje zdravil privede do primarne ali sekundarne osteoporoze, ki se kaže z zlomi predvsem v prsnem delu hrbtenice, tik nad zapestjem ali kolka in invalidnostjo. Kar malo v razmislek in odgovornost za preprečevanje osteoporoze je prikazala kolegica Petra Čretnik.
Kardiološka rehabilitacija pacienta, ki se izvaja v Termah Šmarješke Toplice nam je kolegica Valentina Ipšek predstavila vlogo medicinske sestre. Izvajajo stacionarni način rehabilitacije, kjer so sprejeti pacienti po operaciji na srcu, koronarnih žilah. Ti pacienti imajo običajno še spremljajoča obolenja, zato tudi toliko več terapije in omejitev pri rehabilitaciji. Tovrstno zdravljenje traja 14 dni brez možnega podaljševanja. Opravljajo pa tudi ambulantni način zdravljenja po manjših posegih na srcu ali ožilju. Delovni nalog lahko napiše osebni zdravnik in je možna obnovitvena letna rehabilitacija.
Polno novih informacij in znaj smo udeleženci na srečanju pridobili. Za vsakogar nekaj koristnega in vzpodbudnega, da čim bolj skrbimo za svoje zdravje in čim manj koristimo zdraviliško rehabilitacijo po resnih obolenjih.
Zapisala.
Marta Blažič